top of page

Cestovní omezení Omicron evropany omezují, vyhlídky na léto jsou pro cestovní ruch pozitivní  • Záměr Evropanů cestovat (61 %) se ve srovnání s jarem a létem 2021 snižuje, ale zůstává silnější než před rokem (54 %), což prokazuje vyšší odolnost vůči novým vlnám COVID-19

  • Roztříštěná a nejednotná omezení hranic v reakci na variantu Omicron brání spotřebiteli v rozhodování o cestování

  • Vyhlídky na začátek léta jsou slibné, protože Evropané hodlají trávit delší dovolenou a více utrácet

Zdroj: tisková zpráva ETC (European Travel Commission)


Vypuknutí Omicronu a roztříštěná cestovní omezení v reakci na novou variantu negativně ovlivnily cestovní důvěru Evropanů na začátku roku 2021. Cestovatelský sentiment po celé Evropě však vykazuje větší odolnost a známky optimismu pro začátek letních měsíců. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu Evropské komise pro cestovní ruch (ETC) na téma „ Monitoring sentiment pro domácí a vnitroevropské cestování – vlna 10 “ (Údaje o funkcích vlny 10 shromážděné v prosinci 2021) , který poskytuje včasné informace o krátkodobých cestovních záměrech Evropanů (ze zemí Německo, Spojené království, Francie, Nizozemsko, Itálie, Belgie, Švýcarsko, Španělsko, Polsko a Rakousko) a preference během pandemie COVID-19.

Nová vlna nejistoty způsobená Omicronem se rozšířila

Kvůli narušení, které přinesla varianta Omicron v evropském cestovním prostředí, Evropané opět bojují s nejistotou, pokud jde o cestování. Nově zavedená omezení a požadavky, a to i pro očkované nebo uzdravené cestující, omezily připravenost Evropanů cestovat (-8 %) a mnohé z nich způsobily nejistotu ohledně načasování jejich další cesty. Roztříštěné politiky napříč Evropou týkající se doby platnosti digitálního certifikátu COVID EU pro vnitrostátní použití také podkopaly jeho roli jako nástroje pro usnadnění cestování (pokles o 11 % oproti září 2021). Kromě toho se stále více Evropanů domnívá, že přísné zdravotní protokoly v destinacích mají přímý negativní vliv na jejich cestovní zážitky.

V důsledku toho se Evropané vyhýbají konkrétním plánům a rezervacím. Například váhání, kdy cestovat, se zvýšilo z 11 % v září 2021 na 21 % v prosinci. 36 % cestovatelů „early bird“ - "cestovat brzy" .... respondenti mají v plánu vycestovat do 6ti měsíců do plánuje vyrazit na dovolenou v květnu nebo červnu 2022 a pouze 17 % z nich si svou další cestu plně zarezervovalo.

Známky optimismu pro předčasné letní dovolené a služební cesty

Více než polovina (61 %) Evropanů však zůstává optimistická, pokud jde o cestování mezi lednem a červnem 2022, a prokazuje trvalou odolnost i přes narušení způsobené společností Omicron. Vnitroevropské cesty zůstávají preferovanou volbou pro 50 % cestovatelů „v raném létu“.

Dalším pozitivním trendem mezi cestovateli je záměr zůstat déle a strávit více ve zvolené destinaci. To souvisí s rostoucí touhou po výletech na začátku léta. Preference cest na více než 10 nocí vzrostly o 38 % ve srovnání s předchozím průzkumem , zatímco podíl cestovatelů, kteří plánují utratit více než 2 000 eur, roste o 31 %, konkrétně mezi těmi, kteří mají cestovní plány na květen nebo červen 2022.

Cestování ve volném čase zůstává hlavní volbou pro 63 % Evropanů „připravených na cestování“. Služební cesty zároveň také poprvé od podzimu 2020 vykazují známky zlepšení. V příštích měsících 15 % respondentů očekává, že budou cestovat služebně nebo se účastnit akcí a konferencí.

Rezervace na poslední chvíli, protože cestující hledají větší flexibilitu

V krátkodobém a střednědobém horizontu Evropané vyjádřili touhu vidět zdravou rovnováhu mezi ochrannými opatřeními COVID-19 a schopností užívat si při cestování. Karanténní opatření zůstávají hlavním problémem cestování po Evropě (18 %), následuje rostoucí počet případů COVID-19 v cílové destinaci (15 %) a potenciální změny v cestovních omezeních (14 %). Při realizaci svých zimních a jarních cestovních plánů Evropané spoléhají na očkování (14 %), na flexibilní storno podmínky (11 %), na efektivitu destinací při zvládání COVID-19 (10 %) a na úplné zrušení omezení (9 %). klíčoví řidiči k cestování.

Přestože Evropané touží cestovat, oddalují proces rezervace v naději, že si později užijí více svobody a mobility. Plánování cesty se tak prodlužuje a rezervační okno se rozšiřuje: 4 z 10 si zvolili cíl, ale ještě si nezarezervovali, zatímco pouze 19 % si částečně zarezervovalo dopravu nebo ubytování pro svou další cestu.2022_ETC_MSIET_Results_Wave_10
.pdf
Stáhnout PDF • 5.64MB

Kvartální zprávy ETC 2021

Čtvrtletní zprávy ETC poskytují čtenářům pohled na status quo evropského cestovního ruchu a širší makroekonomické prostředí, stejně jako stav cestování na krátké a dlouhé vzdálenosti do Evropy. Zprávy jsou zdrojem informací pro know-how nezbytné pro sledování krátkodobého vývoje evropského cestovního ruchu.


European-Trends-Q42021-Infographic
.pdf
Stáhnout PDF • 2.15MB

European-Trends-Q32021-Infographic
.pdf
Stáhnout PDF • 3.75MB

European-Trends-Q2_2021-Infographic
.pdf
Stáhnout PDF • 1.80MB

European-Trends-Q1_2021-Infographic
.pdf
Stáhnout PDF • 3.38MB

9 zobrazení0 komentářů

Comments


Nové příspěvky

B2B Travel blog

bottom of page