top of page

Zima přilákala do středních Čech rekordní počet návštěvníků. Vrací se i turisté z Číny

Rekordní návštěvnost za posledních 12 let zaznamenaly střední Čechy v zimních měsících, kterým obvykle dominují horské oblasti. Podle údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil počty návštěvníků hromadných ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji, přijelo do regionu v prvním čtvrtletí letošního roku celkem 188 361 návštěvníků. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se ubytovalo o 59 500 hostů více, což představuje meziroční nárůst o 46,1 %. Meziročně se zvýšil i celkový počet přenocování, a to o 37 %. Nejvíce turistů přijelo z Česka, Německa a Slovenska, ale vrací se i hosté z Číny.


Vrchotovy Janovice autor Libor Sváček
Vrchotovy Janovice autor Libor Sváček

První čtvrtletí patřilo z hlediska turismu ve středních Čechách vždy k nejslabším z celého roku. Vyšší návštěvnost se projevila v letošním roce, kdy nárůst zaznamenaly všechny tři měsíce. Jde o rekordní návštěvnost za posledních 12 let.


„Střední Čechy nejsou typickou destinací vyhledávanou pro zimní sporty jako je tomu v horských oblastech. Už druhým rokem se na zimní období více zaměřujeme. Z čísel je patrné, že se nám daří přesvědčit zejména návštěvníky, kteří tolik neholdují zimním sportům, ale hledají vyžití i v dlouhých chladných měsících. Ukazujeme jim, že ani v zimě nemusí být v nížinách nuda a mohou zde strávit aktivní čas. Zároveň se snažíme bořit mýty, že v zimě jsou památky zavřené a ve městech nenajdou vhodné aktivity. Zima v regionu naopak láká na netradiční prohlídky hradů a zámků, odpočinek v zámeckých hotelech a lázních, zábavní parky pro celou rodinu a mnoho dalšího. V této komunikaci budeme pokračovat i v příštím roce,“ říká Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu.


Průměrná délka pobytu jednoho hosta ve středních Čechách představovala v prvním čtvrtletí 2,16 nocí, což byla naopak nejnižší dosažená průměrná doba ubytovaného hosta za posledních dvanáct let. „Potenciálním návštěvníkům se snažíme prezentovat střední Čechy jako destinaci, kde stojí za to strávit více nocí. Kampaně budeme nadále zaměřovat i tímto směrem,“ uvádí Jakub Kulhánek.Měsíční vývoj počtu přenocování hostů HUZ ve Středočeském kraji v letech 2017–2023
Měsíční vývoj počtu přenocování hostů HUZ ve Středočeském kraji v letech 2017–2023

Návrat hostů z Číny

Na návštěvnosti se ze 78 % podíleli domácí hosté, kterých se ubytovalo o 38,2 % více než ve stejném období předchozího roku. Nejvíce zahraničních hostů přijelo tradičně z Německa a Slovenska. Tvořili téměř 50 % ze všech zahraničních hostů. Na dalších místech se umístili hosté z Ukrajiny, Polska a Rakouska.


Středočeská centrála cestovního ruchu dlouhodobě představuje region zahraničním návštěvníkům. Od dubna vítá ve středních Čechách také novináře z různých zemí v rámci press tripů, marketingové kampaně pak směřuje i do sousedních zemí. „V rámci německých veletrhů, kterých se účastníme, vidíme silnou účast zájemců o střední Čechy. Němci dlouhodobě projevují velký zájem o náš region a jsou zvyklí si domlouvat dovolenou přímo na výstavišti. V těchto týdnech máme také reklamu na autobusech na Slovensku a plánujeme inzerci v oblíbených slovenských titulech. Prezentace středních Čech se v červnu ve formě digitální venkovní reklamy objeví i na letišti v Polsku nebo ve velkých městech u českých hranic,“ upřesňuje Jakub Kulhánek.


Do první desítky zemí, odkud pocházejí hosté nejčastěji, se poprvé od opatření spojených s pandemií koronaviru dostali na šesté místo hosté z Číny. „Věříme, že počet turistů nejenom z Číny, ale i dalších mimoevropských zemí, bude nadále růst. Poslední tři roky zejména čínští hosté téměř zmizeli z turistické mapy světa. I když bude návrat postupný, rádi je ve středních Čechách přivítáme,“ vysvětluje Jakub Kulhánek. 

Pozn. Data o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení pocházejí z plošného šetření ČSÚ a nezahrnují účastníky cestovního ruchu, kteří se ubytovali jinde než v hromadném ubytovacím zařízení. Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.

22 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page