Stotisícové meziroční nárůsty turistů z ČR v hlavních turistických destinacích v roce 2017

04.04.2018

Trend zájmu Čechů o cestování pokračuje i v letošní sezóně. Asociace doporučuje rezervovat zájezdy na léto 2018 co nejdříve.

Po skončení prodejů zájezdů v rámci nabídky "first minute" uvádí cestovní kanceláře velký nárůst prodeje dovolených. Nasmlouvané kapacity pomalu dochází a v letošním roce nelze pro hlavní letní sezonu očekávat širokou nabídku zájezdů "last minute" do všech oblíbených letních destinací. Zájem o cestování potvrzují i statistiky za rok 2017 zveřejněné Českým statistickým úřadem.

"Za loňský rok cestovní kanceláře zaznamenaly rekordní nárůst prodeje zájezdů a tento trend pokračuje i letos," uvádí Vladimír Dolejš, předseda Asociace cestovních kanceláří České republiky.

Stále vede v oblíbenosti Chorvatsko, a to i s ohledem na jeho dostupnost vlastním automobilem. Řada turistů se sem často opakovaně vrací. V loňské i v letošní sezoně stoupá zájem o dříve oblíbené turistické destinace, jako je Egypt, Turecko a v neposlední řadě i Tunisko, ve kterém se počet českých turistů ve srovnáním s rokem 2016 zdvojnásobil. Neméně oblíbené jsou také exotické destinace, zejména mimo hlavní letní sezónu, a to převážně na americkém a asijském kontinentě. Čeští turisté tam stále častěji objevují poznávací zájezdy, ale lákají je také plavby na zaoceánských lodích.

"Kdo si ještě nepořídil zájezd na letošní dovolenou, neměl by s nákupem otálet," konstatuje Michal Veber, výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří České republiky a uzavírá: "Vzhledem k prodejům se dá očekávat, že čekání na last minute nabídku se určitě nevyplatí, protože ta bude ve srovnání s loňským rokem rozhodně menší."

Zdroj: ACK ČR, data CZSO