Manažeři jihočeských turistických oblastí poradí, jak čerpat podporu z programů COVID - cestovní ruch, COVID - kultura II. a COVID - nájemné

10.11.2020

Od 11. listopadu do 11. prosince bude Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přijímat žádosti o podporu z dotačního programu COVID - cestovní ruch, který má pomoci subjektům působícím v turismu překlenout současnou fázi koronavirové krize. Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) se ve spolupráci s manažery jedenácti jihočeských turistických oblastí rozhodla v této souvislosti poskytnout fyzickým osobám a firmám v regionu bezplatné poradenství usnadňující orientaci v legislativním procesu žádostí. Pomoci se zde dočkají i žadatelé o podporu z programů COVID - kultura II. a COVID - nájemné.

"Tuzemský cestovní ruch se kvůli koronavirové pandemie letos už podruhé zcela zastavil. Toto ekonomicky důležité odvětví krvácí a my musíme udělat maximum možného, aby zcela nevykrvácelo. Pomoc při získávání podpory z programů COVID - cestovní ruch, COVID - kultura II. a COVID - nájemné, je bohužel jednou z mála možností, jak nyní můžeme reálně pomoci," konstatoval ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

Za normálních okolností je úlohou organizací destinačního managementu přivést do regionu návštěvníky a zajistit tak příjmy poskytovatelům turistických služeb, v současné době je získání dostupné státní podpory jedinou jejich možností, jak pomoci podnikatelům a organizacím v cestovním ruchu. A tak to dělají. "Rádi pomůžeme s vyplněním žádosti o dotaci, poradíme s vyplňováním žádosti či zjistíme potřebné informace u příslušných poskytovatelů dotace," doplnila vedoucí oddělení domácího cestovního ruchu JCCR Klára Kaštylová a poznamenala, že iniciativa k nabídce těchto služeb vzešla přímo od produktových manažerů turistických oblastí. "Mnohaleté zkušenosti v oblasti dotací má především produktový manažer turistické oblasti Novohradsko-Doudlebsko Michal Jarolímek, který už první vlně úspěšně pomohl řadě podnikatelů zpřístupnit čerpání zdrojů z programu COVID - ubytování," řekla Kaštylová.

Žadatelé se podle ní mají i nyní obracet vždy přímo na manažera příslušné turistické oblasti. Přehled kontaktů je k dispozici na www.jccr.cz/kontakty/turisticke-oblasti. Kompletní přehled turistických oblastí: www.jccr.cz/jizni-cechy/turisticke-oblasti. Kdo by si nevěděl rady, může se obrátit přímo na ni. Přehled podpor a podmínky jejich získání lze nalézt na webových stránkách JCCR pod odkazem COVID-19: www.jccr.cz/covid-19.

Pro cestovní kanceláře, agentury a průvodce uvolnilo ministerstvo 500 miliónů

Pro cestovní kanceláře, agentury a průvodce, nejvíce doplácející na nedostatek turistů a velmi omezené možnosti cestování, uvolnilo MMR v rámci programu COVID - cestovní ruch půl miliardy korun. Na přípravě podmínek se vedle ministerstva podílely také Česká unie cestovního ruchu a Asociace organizací cestovního ruchu. V kategorii Cestovní kanceláře mohou žadatelé dosáhnout na částku až 200 tisíc eur, tedy více než pět miliónů korun. V kategorii Cestovní agentury až půl miliónu korun, průvodci jednotlivci až 50 tisíc korun.

Program COVID - kultura II. se dělí do dvou kategorií: Marně vynaložené výdaje a akce a Podpora pro umělce. V prvním případě může podpora dosáhnout až 80 procent uznatelných výdajů na akci, v druhém případě až 60 tisíc korun. Z programu COVID - nájemné je možné získat dotaci ve výši až 50 procent rozhodného nájemného.

Jihočeská centrála cestovního ruchu, domácími i zahraničními odborníky v posledních letech jedna z nejlépe hodnocených tuzemských regionálních organizací destinačního managementu, se při jarní "stopce" ujala také role logistického centra pro distribuci ochranných prostředků v Jihočeském kraji. Nyní se tak v rámci podzimního lockdownu pustila mimo jiné do odborného poradenství při získávání státní podpory v oblasti turismu a kultury pro subjekty působící v těchto oblastech. Ztráty v odvětví cestovního ruchu jsou totiž obrovské.

Význam turismu pro tuzemskou ekonomiku přitom není třeba obšírně připomínat. Z údajů agentury CzechTourism a expertní společnosti Krokem například vyplývá, že v roce 2018 utratili turisté v ČR celkem zhruba 300 miliard korun, loni 315 miliard. V multiplikaci více než 600 miliard, loni cca 625 miliard. Celkové přínosy pro veřejné rozpočty, tedy státní rozpočet, zdravotní pojišťovny, rozpočty krajů, měst a obcí, dosáhly v roce 2018 zhruba 120 miliard, loni 125 miliard korun. Z cestovního ruchu v Jihočeském kraji směřovalo za uplynulé dva roky do veřejných rozpočtů dvakrát téměř 10 miliard korun, celkem tedy bezmála 20 miliard korun. V Jihočeském kraji je v přímé vazbě na turismus zaměstnáno přibližně 25 tisíc lidí.

Jihočeská centrála cestovního ruchu

www.jccr.cz, www.jiznicechy.cz, tel.: +420 387 201 283, e-mail: info@jccr.cz

Od 11. listopadu do 11. prosince bude Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přijímat žádosti o podporu z dotačního programu COVID - cestovní ruch, který má pomoci subjektům působícím v turismu překlenout současnou fázi koronavirové krize. Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) se ve spolupráci s manažery jedenácti jihočeských turistických...

ČTK vysílá ve středu 1. července od 12:30 v servisu PROTEXT VIDEO přímý přenos z tiskové konference při příležitosti zahájení nového programu na podporu českých lázní COVID - Lázně, které se osobně zúčastní ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, náměstek Sekce regionálního rozvoj Davida Koppitz a ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

Do letošního 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na...